Łupież to efekt złuszczającego się zrogowaciałego naskórka najczęściej zauważony przez nas w postaci białych, sypiących się paprochów z naszej głowy. Warto wspomnieć, że łupież występuje u każdego człowieka, jednakże u zdrowego człowieka jest on praktycznie niezauważalny, natomiast w stanach chorobowych łuszczenie jest na tyle obfite, że zaczyna przysparzać kłopot i pozbawiać nas komfortu życia.
W występowaniu łupieżu jako jednostki chorobowej mogą nam towarzyszyć również dodatkowe niezbyt przyjemne objawy najczęściej w postaci silnego świądu skóry, zapalnych plam i zaczerwienień.
Powstawianie łupieżu
![]() |
Najczęstszym powodem występowania łupieżu są drożdżaki, które doskonale się rozwijają w warunkach suchych i chłodnych. Często początkiem występowania łupieżu jest ogólne osłabienie naszego organizmy w trakcie przebywania innego schorzenia lub po przebytej chorobie, ale również sprzyjającymi warunkami do rozwinięcia się łupieżu jest niedostateczna higiena osobista, przeżywany stres, podatność na alergię oraz różnego pochodzenia zaburzenia hormonalne.
Obecnie rozwój medycyny pozwala skutecznie walczyć z objawami ale również i z przyczynami występowania łupieżu. Za każdym razem, kiedy w leczeniu łupieżu stosowane są środki farmaceutyczne, należy dokładnie zdiagnozować z jakim typem łupieżu mamy do czynienia.
Rozróżniamy kilka rodzajów łupieżu głowy:
- łupież suchy lub zwykłyObjawia się suchym łuszczeniem sie naskórka głowy oraz innych części owłosionych. Łupież suchy można skutecznie leczyć i zapobiegać jego nawrotom stosując specjalne szampony.
- łupież tłusty Łupież> tłusty chociaż objawowo podobny do suchego znaczniej trudniej leczyć i wymagana jest w jego przypadku wizyta u specjalisty. Różnica jest zauważalna w złuszczającym się naskórku, jest on zdecydowanie większy, ma bardziej tłustą konsystencję oraz może przybierać żółtawy kolor. Łupież tłusty może być powodem łysienia dlatego wymaga konsultacji dermatologicznej i szybkiego wdrożenia leczenia.
Leczenie łupieżu
Jak w każdej innej chorobie, również łupieżu nie należy bagatelizować i udać się do specjalisty dermatologa w celu wykonania badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Najczęściej stosowanymi środkami w leczeniu łupieżu są szampony zawierające czynne składniki eliminujące łupież, czyli ograniczenie złuszczania się naskórka oraz powód jego złuszczania, a także zmniejszenie nieprzyjemnego świądu skóry.
W zależności od producenta, jak również siły działania środkami aktywnymi zawartymi w szamponach mogą być kwas salicylowy, cynk, selen, siarka lub ketokonazol.
W trakcie leczenia, oprócz zewnętrznego stosowania szamponów i maści specjalista dermatolog może wdrożyć również przeciw grzybicze leczenie wewnętrzne w postaci środków doustnych.
Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81upie%C5%BC
Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81upie%C5%BC
Ja walczę z łupieżem już od kilku lat. Praktycznie cały czas muszę stosować szampon przeciwłupieżowy, bo jak zrobię sobie kilkudniową przerwę to zaraz ponownie się pojawia i leci ze mnie jak z bałwana. Może macie jakieś dobre sprawdzone sposoby na pozbycie się łupieżu?
OdpowiedzUsuń