Przejdź do głównej zawartości

Jak powstaje łupież?

Łupież to efekt złuszczającego się zrogowaciałego naskórka najczęściej zauważony przez nas w postaci białych, sypiących się paprochów z naszej głowy. Warto wspomnieć, że łupież występuje u każdego człowieka, jednakże u zdrowego człowieka jest on praktycznie niezauważalny, natomiast w stanach chorobowych łuszczenie jest na tyle obfite, że zaczyna przysparzać kłopot i pozbawiać nas komfortu życia.
W występowaniu łupieżu jako jednostki chorobowej mogą nam towarzyszyć również dodatkowe niezbyt przyjemne objawy najczęściej w postaci silnego świądu skóry, zapalnych plam i zaczerwienień.


Powstawianie łupieżu
Najczęstszym powodem występowania łupieżu są drożdżaki, które doskonale się rozwijają w warunkach suchych i chłodnych. Często początkiem występowania łupieżu jest ogólne osłabienie naszego organizmy w trakcie przebywania innego schorzenia lub po przebytej chorobie, ale również sprzyjającymi warunkami do rozwinięcia się łupieżu jest niedostateczna higiena osobista, przeżywany stres, podatność na alergię oraz różnego pochodzenia zaburzenia hormonalne.
Obecnie rozwój medycyny pozwala skutecznie walczyć z objawami ale również i z przyczynami występowania łupieżu. Za każdym razem, kiedy w leczeniu łupieżu stosowane są środki farmaceutyczne, należy dokładnie zdiagnozować z jakim typem łupieżu mamy do czynienia.
Rozróżniamy kilka rodzajów łupieżu głowy:
  • łupież suchy lub zwykły
    Objawia się suchym łuszczeniem sie naskórka głowy oraz innych części owłosionych. Łupież suchy można skutecznie leczyć i zapobiegać jego nawrotom stosując specjalne szampony.
  • łupież tłusty Łupież> tłusty chociaż objawowo podobny do suchego znaczniej trudniej leczyć i wymagana jest w jego przypadku wizyta u specjalisty. Różnica jest zauważalna w złuszczającym się naskórku, jest on zdecydowanie większy, ma bardziej tłustą konsystencję oraz może przybierać żółtawy kolor. Łupież tłusty może być powodem łysienia dlatego wymaga konsultacji dermatologicznej i szybkiego wdrożenia leczenia.

Leczenie łupieżu

Jak w każdej innej chorobie, również łupieżu nie należy bagatelizować i udać się do specjalisty dermatologa w celu wykonania badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Najczęściej stosowanymi środkami w leczeniu łupieżu są szampony zawierające czynne składniki eliminujące łupież, czyli ograniczenie złuszczania się naskórka oraz powód jego złuszczania, a także zmniejszenie nieprzyjemnego świądu skóry.
W zależności od producenta, jak również siły działania środkami aktywnymi zawartymi w szamponach mogą być kwas salicylowy, cynk, selen, siarka lub ketokonazol.
W trakcie leczenia, oprócz zewnętrznego stosowania szamponów i maści specjalista dermatolog może wdrożyć również przeciw grzybicze leczenie wewnętrzne w postaci środków doustnych.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81upie%C5%BC

Komentarze

  1. Ja walczę z łupieżem już od kilku lat. Praktycznie cały czas muszę stosować szampon przeciwłupieżowy, bo jak zrobię sobie kilkudniową przerwę to zaraz ponownie się pojawia i leci ze mnie jak z bałwana. Może macie jakieś dobre sprawdzone sposoby na pozbycie się łupieżu?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Hairvity – Nasza Recenzja

Kiedy w reklamach telewizyjnych widzimy modelki z pięknymi, lśniącymi, zdrowymi włosami, nierzadko porównujemy je z własnymi.  To porównanie niezwykle często wypada na korzyść tych pierwszych. Trudno się temu dziwić, skoro żyjemy w coraz szybszym tempie, środowisko mamy coraz bardziej zanieczyszczone, często nie dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie powinniśmy zatem być zdziwieni faktem, że  nasze włosy są cienkie, osłabione, brakuje im witalności i nie prezentują się   zdrowo . Gdy zauważymy u siebie tego typu problemy, nie czekajmy z założonymi rękami, ale działajmy od razu. Okazuje się bowiem, że możemy je relatywnie łatwo zlikwidować, gdy wdrożymy odpowiedni  program naprawczy  dla włosów. Na rynku nie brakuje specyfików, które miałyby nam w tym pomóc. Jednym z nich jest  suplement diety Hairvity , przeznaczony dla kobiet nutrikosmetyk, który zdobywa ostatnimi czasy coraz...

Jak przyspieszyć porost włosów?

Wygląd człowieka jest niezwykle ważny dla każdego z nas. Teoretycznie kobiety lepiej dbają o swój wygląd niż faceci ale czyż to nie jest jedynie stereotyp? W zasadzie faceta nie spotkamy w drogerii wybierającego kosmetyki. Mężczyźni także zwracają uwagę na swój look. Włosy to jest jedna z ważniejszych rzeczy na jakie każdy z nas powinien zwracać uwagę. Nie tylko higiena osobista jest istotna ale także ich zdrowie i odżywienie. Wiele ludzi na całym świecie ma problemy z włosami na podłożu łupieżu lub łysienia. Łupież to choroba skóry, którą zdecydowanie łatwiej jest wyleczyć niż wypadanie włosów. Wypadanie włosów wiąże się z wieloma czynnikami, które ewidentnie mają niekorzystny wpływ na ich zdrowie i odżywienie. O czynnikach powodujących łysienie będziemy pisać w innym artykule. Jak zatem przyspieszyć porost włosów? Jeżeli cierpimy na łysienie androgenowe lub plackowate to warto przede wszystkim udać się do odpowiedniego lekarza, aby dogłębnie zbadać przyczynę utraty włosów. Sposob...

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Powodów dla których wypadają nam włosy może być naprawdę bardzo wiele. Często zdarza się tak, że niszczymy swoje włosy całkiem nieświadomie nie zwracając uwagi, że nawet chwilowe poddanie ich szkodliwemu zabiegowi wystarczy by straciły swój blask i zdrowie. W poniższym artykule wskażemy kilka najgorszych przestępstw na włosach. Nieodpowienie uczesanie Nieprawidłowe uczesanie ma duży wpływ na strukturę włosa. Nie mamy tu na myśli fryzur godnych na wybieg lub wesele lecz nawet zwykłe upięcia w kucyk lub kok nadwyrężają skórę głowy sprawiając, że włosy się łamią a mieszki włosków wręcz zanikają. Przestępstwem jakie możemy popełnić jest także tapirowanie oraz używanie spinek, które dosłownie wyrywają włosy wraz z cebulkami. Nie warto więc rozczesywać włosów na siłę ani związywać ich za ciasno. Niewłaściwe kosmetyki Wszelkiego rodzaju środki kosmetyczne oraz zabiegi, takie jak farbowanie oraz trwała powodują zdecydowane osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Okazuje...